Окрім параметрів, що визначають теплоізоляцію та герметичність столярних виробів, важливе значення набули форми, розміри, кольори та варіанти обробки профілів. Тому важливі технології, які використовують виробники, як щодо профілів, склопакетів, так і фурнітури, яка відповідає за комфорт експлуатації вікон.
Важливим аспектом і нині домінуючою тенденцією в архітектурі, будівництві та дизайні інтер'єру є проектування з повагою до природного середовища та широко розуміючої екології. Тут особливу роль відіграють вікна, особливо велике скління, яке, крім освітлення приміщень, також дозволяє додатково обігріти, зменшивши рахунки за опалення.
Енергоефективність – це модно
Зростання екологічної свідомості інвесторів та посилення вимог Закону про будівництво призводять до того, що енергозберігаючі вікна стають все більш популярними. Їх використання дозволяє знизити експлуатаційні витрати вашого будинку (за рахунок зниження потреби в тепловій енергії), тим самим знизивши рівень забруднюючих речовин у повітрі. Тому виробники впроваджують у свою пропозицію нові рішення, які покращують ізоляцію столярних виробів. Одним з них є розширення профілів - вироби з більш товстим каркасом дозволяють встановлювати більш теплі (товщі) склопакети. Профілі в пластикових і алюмінієвих вікнах є багатокамерними, тому що кількість і форма камер істотно впливає на їх теплотехнічні параметри.
Залежно від матеріалу пропонуються профілі з чотирма, семи і навіть десятьма камерами. Найпопулярнішими є вікна з п'яти- або шестикамерного профілю. Однак камери - це ще не все - для подальшого поліпшення їх теплоізоляції в профілях ставлять терморозриви. Рами оснащені ущільнювачами; чим більше їх, тим краща повітро- і водонепроникність вікна.
Сучасні вікна зазвичай мають три прокладки – додаткова середня покращує герметичність і теплоізоляційні властивості. Теплоізолятори, розміщені в профілях, включають, серед іншого, ізоляційні піни, поліамід зі скловолокном, а в найтепліших рішеннях - аерогелеві вставки. Теплові заповнення розміщуються переважно в центральних камерах профілів. Іншим рішенням є профільовані утеплювачі, які додатково збільшують жорсткість профілів. Ізоляційний матеріал також використовується в дерев’яних вікнах. Інноваційним рішенням є використання пуреніту (матеріалу на основі жорсткого пінополіуретану) для виробництва дерев’яних вікон. Ще одним важливим питанням є використання арматури у вікнах ПВХ. Вони відповідають за жорсткість конструкції, але коли вони виготовлені зі сталі, то істотно впливають на теплоізоляцію профілів. На ринку представлені вікна із закритими секціями і товщиною до 3 мм. Для отримання кращих теплових параметрів у деяких рішеннях традиційні сталеві арматури були замінені на арматури з пластмас, скловолоконних композитів або термопластичних армуючих вставок. Існують також вікна, профілі яких виготовлені з композиту поліестер-скло, наповненого теплоізоляційним матеріалом, що значно підвищує його теплоізоляцію. Композит є міцним і жорстким матеріалом, здатним витримувати високі навантаження і не потребує використання сталевої арматури, що забезпечує кращі теплоізоляційні властивості вікна. Ще одним способом підвищення коефіцієнта теплопровідності є зміна конструкції рами, наприклад у вікнах дерево-алюміній або пластиково-алюміній, в яких на базовий профіль монтується алюмінієва накладка (пропонується товщиною до 126 мм). Між рамою і алюмінієвим профілем укладається теплоізоляція, яка може прилягати до рами всією поверхнею або заповнювати рейки в профілі. Такі вікна, крім тепла, ще й мають кращу звукоізоляцію. Крім того, алюмінієва накладка дозволяє практично повністю ізолювати каркас від впливу мінливих погодних факторів, зокрема впливу УФ-випромінювання та дощу та речовин, що містяться в ньому. У поєднанні з двокамерним ізоляційним склом, наповненим аргоном або криптоном, з теплими прокладками, з U g = 0,5 Вт/(м 2 ·К) вони можуть відповідати навіть суворим критеріям пасивної конструкції. Найтепліші алюмінієві листи з еталонними розмірами 1,23 х 1,48 м мають коефіцієнт теплопередачі U w = 0,53 Вт/(м 2 ·К). В даний час стандартом є вікна з Uw 0,5-0,8 Вт/(м 2 ·K), що відповідає вимогам Технічних умов U w ≤ 0,5-0,9 Вт/(м 2 ·K).
Багатофункціональні вікна
Щоб повною мірою використовувати потенціал денного світла, необхідно знати параметри, що характеризують скло, і їх важливість. Їх слід шукати в деклараціях про характеристики скла чи вікон. Ці документи видаються на всю продукцію, яка пройшла випробування, що підтверджують відповідність стандарту, або має національну чи європейську технічну оцінку. Параметром, що описує теплові властивості склопакетів є Ug . У сучасних вікнах, щоб відповідати сучасним вимогам щодо коефіцієнта Uw, використовуються дво- і навіть трикамерні склопакети. Залежно від ширини камер (від 10 до 18 мм), типу дистанційних рам і товщини скла (найпопулярніше 4 мм) і нанесених на нього покриттів склопакет характеризується тепловіддачею. коефіцієнт Ug 0,3-0,9 Вт/( м 2 К). Найтепліші потрійні склопакети (з найнижчим значенням U g ) мають широкі камери (зазвичай 12, 14, 16 або 18 мм), заповнені аргоном або криптоном, і теплі дистанційні рамки (виготовлені з пластику, сталі або композиту з цих матеріалів) . На одному або всіх стеклах є покриття з низьким рівнем викидів, які зберігають теплову енергію в кімнаті, одночасно пропускаючи більше енергії в кімнату. На ринку широко використовуються двокамерні склопакети з коефіцієнтом теплопередачі Ug 0,5 або 0,6 Вт/(м 2 ·К).
При виборі скла також важливий коефіцієнт загального пропускання сонячної енергії g (виражений у відсотках). Його величина визначає, скільки енергії буде проникати в приміщення. Сучасне скло покрите низькоемісійними покриттями з оксидів і дорогоцінних металів, мета яких – пропускати якомога більше сонячного випромінювання (взимку) і водночас блокувати вихід тепла з приміщень (так званий термофлот). скло). У разі скління великої площі це дуже важливо через енергетичний баланс. Як правило, значення g- фактора становить 50-55%. Для зниження значень цього параметра використовується сонцезахисне скло - поглинання або відображення.
Альтернативою останньому є селективне скло, яке також покрите шаром оксидів металів, але пропускає більше світла всередину. Наступний параметр - показник Lt - показує, скільки денного світла потрапляє в приміщення . Чим вище його значення (виражене у відсотках), тим більше природного освітлення в кімнаті. Зазвичай це близько 70%. На ринку також доступні склопакети, в яких Lt досягає набагато вищого рівня - 77%, з g = 71%. Вікна з таким склінням забезпечують більше світла і тепла. Щоб запобігти перегріву приміщень влітку, слід встановити відповідний захист від сонця. Прозоре сучасне скління гарантує, що задумані кольори декору приміщення не будуть спотворені та спотворені.
Сонячне світло, що проходить через вікно, зберігає свій природний колір, тому не порушує оптику в інтер'єрі. Активне скло також все частіше використовується, наприклад, для підігріву скла, забезпечення теплового комфорту всередині приміщень, усунення протягів і відчуття холоду. Альтернативним рішенням може бути скління з інтелектуальною системою зміни непрозорої поверхні на прозору і навпаки, керованою однією кнопкою (електроуправління).
Інноваційним рішенням є прототип скла, який можна використовувати як сенсорний екран для комп’ютера або комбіновані пакети з фотоелементами. Сучасним рішенням є технологія сухого скління, при якій скло кріпиться до фальца стулки. Це істотно підвищує міцність і стійкість всієї конструкції. Це також дозволяє використовувати більш вузькі профілі та, у випадку ПВХ вікон стандартних розмірів, усунути додаткові посилення. Крім того, це рішення також покращує коефіцієнт тепловіддачі вікна та підвищує його герметичність.
Комфорт використання
Це дуже важливий аспект, особливо у випадку великогабаритного скління. Фурнітура, якою вони оснащені, має значний вплив на властивості вікон - вона відповідає за їх довговічність і механічну міцність, несучу здатність і стійкість до злому (клас до RC3). Цей елемент особливо важливий для великих балконних і терасних дверей, вага яких досягає 400 кг. Залежно від розміру склопакета і способу його відкривання встановлюються різні типи фурнітури: бокова, поворотно-відкидна, відкидно-зсувна, підйомно-зсувна або відкидно-розсувна (так звана гармошка) . Трендом у цій галузі є мехатронна арматура, яку можна легко підключити до систем контролю доступу та управління будівлею, що дозволяє керувати, наприклад, голосом. Ці рішення значно підвищують комфортність експлуатації вікон та зручність експлуатації будівлі (провітрювання замість включення кондиціонера).
Протизламні
Вікна в приміщення, які є легкодоступними для потенційних злодіїв і ведуть до місць, де знаходяться цінні речі, повинні бути обладнані протизламними вікнами. Вікна, визначені таким чином, повинні бути виготовлені відповідно до рекомендацій стандарту EN 1627:2011. У ньому описано шість класів зламостійкості: від RC 1 до RC 6. Клас RC 2 можна вважати протизламним, що, серед іншого, означає, що вікно має протистояти випадковому злому за допомогою простих інструментів не менше 3 хвилин. Встановлене в нього скло повинно бути класу Р4, а штапики повинні бути приклеєні або затягнуті. Клас RC 3 визначає вікно, яке протистоїть випадковому грабіжнику за допомогою не лише простих інструментів, але й лома, щонайменше 5 хвилин. Вікно цього класу повинно мати скло Р5 та вклеєні або затягнуті штапики. У класі RC 4 вікно має протистояти досвідченому злодюжці за допомогою пилки, молотка та сокири протягом 10 хвилин. Встановлене скло класу Р6. У категорію RC 5 входять вікна, які не менше 15 хвилин витримують досвідченого грабіжника з електроінструментами середньої потужності, такими як дриль, пила, кутова шліфувальна машина. У вікна цього класу встановлюється скло P7. Вікно класу RC 6 має вистояти щонайменше 20 хвилин, навіть якщо його зломить злодій, оснащений, наприклад, дрилем або великою кутовою шліфувальною машиною. Вікно такого класу повинно мати скло Р8.
Рафал Ронка, керівник відділу продажів і маркетингу в Північній і Східній Європі Swisspacer
Що таке тепла віконна рама?
Тепла дистанція – невелика, але надзвичайно ефективна складова кожного енергозберігаючого вікна. Він розділяє зовнішнє та внутрішнє скло в ізоляційному склопакеті. Завдяки надзвичайно низькій теплопровідності тепла розпірка SWISSPACER є однією з найкращих на ринку. Він виготовлений з високоізоляційного полімеру, який зводить втрати тепла до мінімуму. Незважаючи на те, що теплі рами суттєво впливають на енергоефективність вікон, на ринку все ще можна знайти вікна, в яких стандартно використовуються холодні алюмінієві рами, що катастрофічно впливає на рахунки за опалення. Це пояснюється тим, що метали мають найвищі коефіцієнти теплопровідності. Вибравши таке рішення, ви можете буквально сказати, що гроші будуть буквально вилітати у вікно. Додатковими можливими побічними ефектами використання холодних алюмінієвих рам є швидка конденсація водяної пари на краю вікна та високий ризик утворення цвілі. З 2021 року для вікон, що встановлюються в нових і відремонтованих будинках, будуть діяти жорсткі теплові вимоги до 0,9 Вт/(м 2 К). На практиці це означає, що за допомогою теплої дистанційної планки досягнення цього параметра буде дуже простим і максимально фінансово оптимізованим.
Матеріал для профілів
1. ПВХ. Конструкція пластикових віконних рам і стулок складається з нарізаних і зварених камерних профілів з твердого полівінілхлориду (ПВХ). Профілі виготовляють кілька великих заводів. Виробники вікон купують їх у них і збирають на власних заводах. На перерізі профілю видно велику кількість порожніх камер. Порахувавши розташовані в один горизонтальний ряд, ми визначимо, скільки камер має профіль. Чим більше камер, тим краще теплоізоляція конструкції, але і менша її жорсткість. Тому багатокамерні профілі мають всередині додаткові посилення зі сталевих, алюмінієвих або композитних профілів, часто заповнених теплоізоляційним матеріалом.
2. Деревина. У масовому виробництві переважала ламінована деревина, яка є більш передбачуваною, ніж масивна, не схильна до деформації, стійка до вологи та води. Матеріалом для клеєного бруса зазвичай є пиломатеріали сосни, ялини, дуба або, рідше, більш дорогі екзотичні породи дерева. Каркаси, виготовлені з них, настільки жорсткі, що зазвичай не мають ніяких посилень. Товщина коробок дверних коробок від 68 до 92 мм, коробок полотен 52 мм. Це означає, що вони вужчі, ніж у пластикових вікнах, що робить їх стрункішими. Безліч шарів лаку і часто фарби захищають їх від несприятливих погодних умов.
3. Дерево з алюмінієм. Багато дерев’яні вікна мають зовні алюмінієві кришки, які захищають конструкцію від несприятливих погодних умов. Часто під такі накладки підкладають додаткову теплоізоляцію. Дерев’яні рами також збираються в заводських умовах з вузьких зовнішніх алюмінієвих профілів з камерною структурою.
4. Алюміній. Алюмінієві вікна мають чотирикамерні профілі, наповнені пінополіуретаном або аерогелем – теплоізоляційним матеріалом, який дебютував у космічній промисловості, тому за теплоізоляцією не відрізняються від пластикових та дерев’яних вікон. Профілі тонші за ПВХ, жорсткі та стійкі до деформацій. Тому їх можна використовувати для створення великого скління. Алюмінієві вікна також досить легкі та стійкі до корозії. Вони особливо підходять для сучасних будівель.
5. Композитний. Це поєднання пластику і скловолокна. Відрізняється високою міцністю і стійкістю до пошкоджень. Композитні профілі не піддаються корозії і їх легко підтримувати в чистоті. Вони не схильні до деформації, що може призвести до протікання вікна. Такі профілі не вимагають сталевих посилень і при цьому мають дуже хорошу теплоізоляцію.
Радослав Мурат
Сучасний дизайн
Зовнішній вигляд і естетика вікон, що відкриваються, залежить від їх конструкції. Сучасні архітектурні тенденції та мінімалістичний дизайн передбачають вікна зі стулками врівень з рамою простих геометричних форм. Альтернативним рішенням є вікна зі стулками, прихованими за рамою. Завдяки їм досягається візуальний ефект однієї рами, як і при постійному склінні. Таке враження справляють і вікна з профілів зменшеної ширини – набагато вужчих і тонких за традиційні. А коли скористатися можливістю заховати в профілі всі механізми, що відповідають за стулки (фурнітуру та приводи), виходять надзвичайно елегантні мінімалістичні конструкції. У пропозиції ринку є і традиційні рішення, і навіть стилізовані алюмінієві вікна, в яких профілі на рамі та стулках відносяться до декоративного профілювання дерев’яних вікон. Часто віконно-дверна система випускається в декількох варіантах. Трапляється, що з функціональних міркувань в окремих приміщеннях встановлюють вікна з іншого матеріалу, але, оскільки вони виконані в схожому стилі (наприклад, мають алюмінієві накладки зовні), на фасаді досягається єдиний вигляд.
Збільшується частка кольорових вікон (особливо з ПВХ-профілю), а отже, розширюється асортимент доступних відтінків, фактур і декоративної плівки. Клієнти обирають вікна в яскравих кольорах, таких як червоний або незмінно елегантний чорний, хоча відтінки сірого та антрацитового кольору все ще залишаються найпопулярнішими. Алюмінієві профілі та накладки можуть бути лаковані (пофарбовані порошковою фарбою в будь-який колір з палітри RAL), анодовані або покриті деревними покриттями, які ідеально імітують колір і структуру деревини, хоча і не обов'язково імітують її колір - нове пропозицією є відтінки сірого та білого. Також можна знайти імітацію бетону у вигляді декоративної плівки. Фактури, що імітують алюміній, наприклад, з порошковим покриттям, стають все більш популярними. Поверхня фінішного покриття може бути матовою, металізованої або блискучою.
У виробництві вікон ПВХ використовується нова технологія з’єднання профілів – безплавне зварювання, де з’єднання непомітне, а в кутах столярки відсутні борозенки. Таке рішення істотно підвищує естетичність вікон і при цьому не змінює показників міцності зварного куточка. Системи з прихованими петлями поступово стають стандартом, що також впливає на дизайн і полегшує утримання вікон в чистоті та технічне обслуговування.
Немає коментарів:
Дописати коментар